KİTABI KİTAPÇIDAN ALIN
Kitabevlerinden gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz. Kitapçılar, kitapları dağıtım şirketleri aracılığıyla ya da yayıncılardan doğrudan alır. Risk sıfırdır. Özel etkinlikler, fuar ve festivallerde yayınevlerinin kendi açtıkları stantlardan da kitap satın almak güvenlidir. Açık alanlardaki tezgâhlarda yapılan satışlar ise kitaplar korsan olmasa dahi usulsüzdür.

DOĞRU İNTERNET SİTESİNİ SEÇİN
Internet üzerinden yapacağınız kitap alışverişlerinde öncelikle yayınevinin kendi sitesini tercih edin. İkinci tercihiniz sadece kitap satan internet siteleri olmalı. Pazaryeri formatında, satıcıların mağaza açtıkları kolektif sitelerde dikkatli olun. Yayıncıların mağazalarına öncelik verin. Satıcı ve ürünleri hakkındaki yorumları okuyun. Satış fiyatının çok altında fiyat etiketine sahip kitaplara şüpheyle yaklaşın.

SOSYAL MEDYA ARACILIĞIYLA KİTAP ALMAYIN
Başta Facebook ve Instagram olmak üzere, korsan kitap satıcıları sosyal medya platformlarını yoğun olarak kullanmaktadır. Sosyal medya hesapları üzerinden satılan kitaplar çoğunlukla korsandır.

DİJİTAL KORSANDAN UZAK DURUN
İnternetteki bazı siteler ve sosyal paylaşım platformları üzerinden ulaşılan, e-mail aracılığıyla elden ele dolaşan dijital formatlardaki kitaplar da korsandır. Tercihiniz e-kitap ise internet sitelerinden yasal bir şekilde satın alıp cihazınıza indirebilirsiniz.

FOTOKOPİ KİTAP ALMAYIN
Kitap sayfalarının fotokopisini hak sahibinden izinsiz çekmek, kitapları fotokopi yoluyla çoğaltmak, yaymak ve satmak suçtur. Fotokopi kitap, korsan kitaptır. Suça ortak olmayın.
BANDROLSÜZ KİTAP ALMAYIN
Fikir ve sanat eserlerinin izinsiz çoğaltılmalarının ve taklit edilmelerinin önlenmesi amacıyla; fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmış nüshaları ile süreli olmayan yayınların üzerine yapıştırılan, holografik özellikli bir güvenlik etiketini veya dijital olarak üretilen güvenlik etiketini ifade eden bandrolün yer almadığı kitapları satın almayın.

YAYBİR KORSAN BİLDİRİM HATTINA ULAŞIN
Satın aldığınız ya da almak üzere olduğunuz kitabın korsan olduğundan şüpheleniyorsanız; bandrolü sorguladığınızda erişilen bilgiler kitapla eşleşmiyorsa; internette korsan dijital kitap yayan bir siteye rastladıysanız; ‘YAYBİR Korsan Bildirim Hattı’na ya da 0534 706 14 22 whatsapp numarasına bildirin.
http://www.yaybir.org.tr/korsan-ihbar-hatti