Bir ülkenin kültürel hayatının en önemli yapı taşlarından biri kitaplarıdır. Türkiye’nin geçmişi, tüm vatandaşlarının ortak belleği bugüne dek basılmış kitaplarda saklıdır. Bu yayınlar aynı zamanda ülkemizin geleceğine ışık tutan rehberlerdir. Bizler ne kadar okursak, ne kadar öğrenirsek ve bu yolda ne kadar çok kaynağa sahip olursak kültürel kimliğimiz o kadar güçlenir. Başka dillerde yayımlanan kitapların Türkçe çevirileri de bizi dünyanın geri kalanıyla ortak noktalarda buluşturması açısından çok önemlidir. Evrensel değerlerin ışığında dünyayı anlayabilen, bir yandan da kendi kültürüne sahip çıkan bir ülkenin her alanda güçlü olmasının önünde hiçbir engel yoktur.

Bu nedenle bu ülkenin aydınlık yüzünü temsil eden, kültürel değerlerimizin en önemli parçası olan kitaplarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Eğitim ve entelektüel hayatımızın geleceği için en büyük tehlike korsan kitaplardır. Korsan kitaplar, orijinallerinin izinsiz kopyalarıdır. Bu kitaplar yasa dışı bir şekilde basılmış, fotokopiyle çoğaltılmış olabilir; dijital kopyalar halinde internet üzerinden de paylaşılabilir. Daha az bedel ödeyerek ya da bedelsiz sahip olduğu korsan kitap, okuru kârâ geçtiği yanılgısına düşürür.

Korsan kitap her yerde karşınıza çıkabilir. Karanlık köşelerde, merdiven altlarında, gizli saklı satılmıyor korsan kitaplar. Sokakta tezgahlarda alenen, indirimli olduğu iddiasıyla satıştalar. Akademik yayınlar ve ders kitapları kırtasiyecilerde gözümüzün önünde rahatlıkla fotokopiyle çoğaltılıyor, satılıyor. Belki farkında değilsiniz ama bunlar da yasa dışı, bunlar da korsan! Akademi ve eğitim dünyamızın bile bilinçlenmeye ihtiyacı olduğu bu konu ne yazık ki hâlâ kanayan bir yara.

İnternet satış siteleri de bu konuda en güvenli yerler değildir. Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği YAYBİR bugüne dek internet siteleri ve Instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden sözde yasal satış yapan birçok korsan kitap mağazasını kapattırmıştır.

Korsan kitap her zaman elinizle tutabileceğiniz basılı bir materyalden oluşmaz. İnternet ne yazık ki yasa dışı şekilde kopyalanmış ve kontrolsüz bir şekilde paylaşılarak çoğaltılan dijital korsan kitaplarla dolu. Özellikle pandemi döneminde evlerinden uzun süre çıkmayan okurlar, birbirlerine iyilik yaptıklarını sanarak e-mail ve Whatsapp gibi platformlar aracılığıyla bu kitapları gönderdiklerinde de hak sahiplerinin emeklerini gasp etmiş oluyorlar. Youtube’daki sesli kitap videoları ya da internet sitelerinde paylaşıma açılan sesli kitap dosyaları da dijital korsancılığın bir parçasıdır. Bu tür kitaplara sayfalarında yer veren İnternet siteleri de suç işliyor. Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği YAYBİR, yetkili kurumlarla iş birliği yaparak yasa dışı dijital kitap paylaşan birçok sayfaya erişim engeli getirilmesini sağlamıştır.

Korsan, hırsızlık demektir. Korsan, emek sahiplerinin hakkını gasp etmektir. Kişilerin canla başla çalışarak ürettikleri eserler karşılığında hak ettiklerini çalmak demektir. Korsan kitap basmanın, çoğaltmanın ve satmanın herhangi bir hırsızlık suçundan hiçbir farkı yoktur. Çocuklarımız için daha iyi bir gelecek hayal ediyorsak korsana dur demeliyiz. Sevdiğimiz yazarların daha fazla üretmesini, daha fazla kitabın bize sunulmasını istiyorsak korsana dur demeliyiz. Kültürel çölleşmenin en az topraklarımızdaki kuraklık kadar tehlikeli olduğunun farkındaysak korsana dur demeliyiz.

Hayat bir domino etkisinden ibarettir. Hepimizin en ufak davranışı, bir çığ gibi büyüyerek toplumun büyük kısmına etki eden çarpışmalara neden olur. Bu yüzden “Bir korsan kitap alsam ne olur ki?” demeyin. İyi düşünün, iyilik yapın, doğrudan yana olun. Kitapları seven insan, korsan kitapları sevemez. Arkası suç ve çirkinliklerle dolu olan korsan kitaplara dokunamaz. Ekonomimizi, geleceğimizi tehdit eden korsan kitaplara dur dememiz gerekiyor. Bu konuda en büyük görev de okura düşüyor. Okur korsana hayır dediğinde bu kitapları basan, çoğaltan, yayan ve satanların da yapabileceği bir şey kalmayacak. Korsana okurlar son verecek.

SEN BU DEĞİLSİN, KORSAN KİTAP ALMA, SUÇA ORTAK OLMA!